Praha, město s bohatou historií a nezaměnitelnou atmosférou, láká návštěvníky z celého světa svou širokou škálou kulturních zážitků. Mezi nejzajímavějšími patří bezpochyby výstavy, které zde pravidelně oživují galerie a muzea. Od fascinujícího moderního umění přes hluboké ponory do historie až po interaktivní vědecké expozice - Praha má pro každého něco. V tomto článku se podíváme na aktuální výběr nejzajímavějších výstav, které právě probíhají v srdci českého hlavního města, ať už jste milovníkem umění, historie, vědy nebo jen toužíte po inspiraci a objevování nových světů.

The Pop Up!

Prostor The Pop Up! je první svého druhu v Praze. Interaktivní místnosti, kde jedinou hranicí je vaše představivost. Zaplavte si v nekonečném kuličkáriu, zhoupněte se mezi obláčky a nebo se dotkněte hvězd. Celá prohlídka vás okouzlí svojí kreativitou. Zábavu si užijí jak dospělí tak mladší návštěvníci. Z muzea si také odnesete spousty vzpomínek v podobě fotografií, které si dokonce můžete na recepci nechat vytisknout.

Lokalita: Dvorecké nám. 406/5, Praha 4 - Podolí
Web: https://www.thepopup.cz
Otevírací doba:

Pondělí, úterý, čtvrtek: individuálně dle dohody

Středa, pátek: 14:00 - 20:00

Sobota, neděle: 11:00 - 18:30

Nejvýznamnější astronomická sbírka v Národním technickém muzeu

Astronomická sbírka v Národním technickém muzeu v Praze patří mezi jedny z nejvýznamnějších ve střední Evropě. Tato fascinující kolekce obsahuje artefakty a přístroje, které mapují lidské úsilí a objevy v oblasti astronomie od starověku až po současnost. Návštěvníci se zde mohou seznámit s historickými teleskopy, astronomickými hodinami, planisférami a dalšími nástroji, které ukazují vývoj lidského poznání vesmíru. Každý exponát vypráví příběh o úsilí a vášni, kterou lidé věnovali zkoumání hvězd, planet a vesmíru jako celku.

Lokalita: Kostelní 42, Praha 7
Web: https://www.ntm.cz/expozice/astronomie
Otevírací doba:

Pondělí: zavřeno

Úterý - pátek: 9:00 - 18:00

Sobota, neděle: 9:00 - 18:00

Zázraky evoluce

Výstava "Zázraky evoluce" v Národním muzeu v Praze představuje fascinující pohled na proces evoluce a různorodost života na Zemi. Prostřednictvím interaktivních expozic a detailních modelů návštěvníci objevují úžasnou schopnost organismů přizpůsobit se změnám prostředí a přežít. Od pradávných mořských tvorů až po současné druhy, výstava přináší příběhy o adaptaci, selekci a biologických inovacích, které formují biodiverzitu planety. Procházka touto výstavou nabízí nejen poučení o evolučních procesech, ale také inspiruje k úvahám o budoucnosti života na Zemi a jeho ochraně.

Lokalita: Václavské náměstí 68, Praha 1
Web: https://www.nm.cz/prirodovedecke-muzeum/zazraky-evoluce
Otevírací doba:

pondělí - neděle: 10:00 - 18:00

4D simulátory v Planetáriu Praha


Planetárium Praha láká návštěvníky nejen svými fascinujícími projekcemi hvězdné oblohy, ale také nabízí nezapomenutelný zážitek díky svým 4D simulátorům. Tyto moderní technologické atrakce umožňují návštěvníkům prožít dobrodružství na vlastní kůži až do hranic vesmíru. Díky kombinaci 3D projekce, pohyblivých sedadel, zvukových efektů a dalších speciálních efektů se diváci ocitají uprostřed akce - ať už se jedná o vesmírnou expedici, jízdu horskou dráhou na jiné planetě nebo objevování tajemství hlubin oceánu. Tyto 4D simulátory přinášejí do Planetária Praha další rozměr zábavy a dobrodružství, které si návštěvníci mohou užít jako součást svého výletu do nekonečných hlubin vesmíru.

Lokalita: Královská obora 233, Praha 7
Web: https://www.planetum.cz/planetarium-praha/zazitkove-instalace/
Otevírací doba:

Pondělí: 8:30 - 12:00

Úterý - pátek: 8:30 - 21:00

Sobota: 10:30 - 21:00

Neděle: 10:30 - 19:30 

Petřínská rozhledna


Petřínská rozhledna je jednou z nejcharakterističtějších a nejoblíbenějších památek v Praze. Tato elegantní stavba, inspirovaná slavnou Eiffelovou věží v Paříži, se tyčí na vrcholu Petřína a nabízí úchvatný výhled na panoráma Prahy. Pro návštěvníky, kteří si troufnou zdolat 299 schodů, je odměnou pohled na malebné uličky Starého Města, monumentální hradčanský hrad, historický Karlův most a další významné památky. Petřínská rozhledna láká turisty i místní obyvatele svým kouzlem a nabízí neopakovatelný zážitek z výšky, který si každý návštěvník Prahy rozhodně zaslouží zažít.

Lokalita: Petřínské sady, Praha 1
Web: https://www.prague.eu/cs/objekt/mista/116/petrinska-rozhledna?back=1
Otevírací doba:

pondělí - neděle:

leden – březen: 10:00 - 18:00

duben - květen: 9:00 - 20:00 

červen - srpen: 9:00 - 21:00

září: 10:00 - 21:00

říjen - prosinec: 10:00 - 20:00

Vyšehrad


Vyšehrad, jedno z nejvýznamnějších historických míst v Praze, nabízí návštěvníkům jedinečný pohled do minulosti i úžasný výhled na město. Tato starobylá pevnost, založená pravděpodobně již ve 2. století, je spojována s mnoha legendami a historickými událostmi. Kromě svého historického významu je Vyšehrad také obklopen krásnými zahradami a parky, které lákají k procházkám a odpočinku. Mezi hlavní atrakce patří gotický hřbitov s hrobem významných českých osobností, románská bazilika sv. Petra a Pavla a úchvatná Vyšehradská pevnost. Pro milovníky historie, kultury a přírody je Vyšehrad nevyčerpatelným zdrojem inspirace a pohodlí, které stojí za návštěvu.

Lokalita: V pevnosti 159/5b, Praha 2
Web: https://www.praha-vysehrad.cz/cs

Mystérium věže


Staroměstská mostecká věž je bezpochyby jedním z vrcholů gotické architektury a symbolů pražského historického dědictví. Spolu s Karlovým mostem, který je světově proslulým klenotem, vytváří nezapomenutelnou scenérii, z níž vyzařuje středověká důstojnost a síla. Navržená mistrovským architektem Petrem Parléřem, tato věž byla vystavěna za vlády císaře Karla IV. jako vstupní brána do Starého Města, přičemž svou monumentalitou a symbolickým významem zdůrazňovala královskou moc a důstojnost. Pro návštěvníky, kteří se odhodlají vydat do její výšky, se otevírá fascinující výhled na panoráma Prahy, odměna za zdolání 138 schodů a nezapomenutelný zážitek, který nesmí chybět v itineráři každého, kdo touží po objevování kouzla tohoto historického města.

Lokalita: Karlův most, Praha 1
Web: https://www.prague.eu/cs/objekt/mista/197/staromestska-mostecka-vez
Otevírací doba:

leden - březen: 10:00 - 18:00

duben - květen: 10:00 - 19:00

červen - srpen: 9:00 - 21:00

září: 10:00 - 19:00

říjen- listopad: 10:00 - 18:00

prosinec: 10:00 - 20:00